شوینده های مدرن توسعه بیشتر صابون های ساده هستند. قدرت شستشوی آنها نه تنها بر اساس اثر کششی ترکیبات فعال سطحی موجود است.

بلکه بر اساس مواد دیگری مانند سیستم های سفید کننده، آنزیم ها، براق کننده های نوری و نرم کننده های پارچه است. شوینده های مدرن دیگر مواد پاک کننده خالص نیستند، بلکه “نرم کننده های پارچه” پیچیده هستند.

اولین شوینده سنگین در آغاز قرن بیستم تولید شد، اما مدت ها قبل از آن مردم از صابون خرچنگ تایلندی برای شستن بدن و لباس های خود استفاده می کردند.
قبلاً روی لوح های گلی سومریان از سال 2500 ق.م. دستورالعمل ها و دستور العمل هایی برای تولید محلول های صابون از چربی و خاکستر پیدا خواهید کرد.

صابون خرچنگ تایلندی
مصری ها موادی را می دانستند که برای تمیز کردن لباس ها استفاده می کردند. آنها چربی ها را با سودا (کربنات سدیم) گرم کردند و صابون دریافت کردند.

آلمانی ها، گول ها، یونانی ها و رومی ها عمدتاً از صابون برای شستن لباس ها استفاده می کردند. با این حال، در روم باستان، صابون نیز به عنوان یک ماده آرایشی مخلوط با گیاهان و عرقیات استفاده می شد.

صنعت صابون سازی در قرون وسطی رونق گرفت.
چربی حیوانی، به عنوان مثال ب پیه گاو که با پتاس یا سودا در دمای بالا با قاشق های چوبی بزرگ هم زده می شود.
حتی پس از آن، عطرهای به دست آمده از طبیعت به صابون خام حاصل اضافه شد. به این ترتیب یک صابون معطر به دست آمد.

در قرن نوزدهم، صابون تولید شده در کارگاه ها دیگر برای نیازهای مردم کافی نبود. تولید صنعتی صابون آغاز شد. یک قرن بعد، صابون برای تمیز کردن لباس‌ها با پودر صابون جایگزین شد.
تولید مصنوعی مواد شوینده در مقادیر زیاد آغاز شد. خاصیت شوینده و دیگر خواص مواد شوینده همواره بهبود یافته و در حال بهبود است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *